Uutiset

1.10.2018

Koululaisten syyslomaviikolla monipuolista ohjelmaa

Elämänlaatupalvelut järjestää jälleen monipuolisen kattauksen tekemistä ja kokemista koululaisten syyslomaviikolle. Alla listaus tapahtumista:

ILMAISET LUISTELUT KAUHAVAN JÄÄHALLISSA ma 15.10. - pe 19.10. klo 10-11 ilman mailoja ja 11-12 mailojen kanssa. Luistelijat omalla vastuulla. Kypärän käyttö suositeltavaa. Muista myös sunnuntaisin ilmainen mailaton luisteluvuoro jäähallissa klo 10.00-11.00 maaliskuun loppuun 2019 saakka.

PE 12.10. SPECIAL-NUOPPARIT JOKAISELLA NUORISOTILALLA 13-18 VUOTIAILLE. Poikkeuksellisesti tällöin nuopparit avoinna klo 18-24. Luvassa pientä purtavaa ja ohjelmaa.

PE 12.10. klo 18 JOKERI POKERI BOX 40-VUOTISJUHLASHOW, Kosolan koulu. Uudessa koko perheen taikashow:ssa nähdään mestaritaikurin osaamisen koko kirjo vaativista sorminäppäryystempuista aina hämmästyttäviin illuusioihin saakka. Mukana on myös hulvatonta vatsastapuhumista, imitaatiota, ajatusten lukua ja tietysti lapset saavat auttaa taikuria kiperissä tilanteissa. Liput 12 €, perhe/ryhmälippu 4 hlöä 42 € (+ toimitusmaksu) Ennakkoliput www.lipputoimisto.fi ja Kauhavan K-supermarket

LA 13.10. klo 13-17 PÄIVÄ MAATILALLA, Ylihärmän Kosolan kylä. Tapahtumaan on vapaa pääsy ja ohjelmassa on mm. kotieläinpiha, navettakierroksia, poniratsastusta, satuja, temppurata, traktoreita, taidetyöpaja, lastenmusiikkia (Väritädit ja Jykä), köysirata sekä
taidenäyttely. Tapahtuman järjestävät Höpönassunpesä, Kosolan tila, Härmänmaan 4H-yhdistyksen Läheltä lautaselle -hanke sekä Kauhavan kulttuuri- ja nuorisopalvelut.

SU 14.10. LENTOPALLON OTTELUMATKA KOKKOLAAN seuraamaan liigaottelua Tiikerit-Akaa. Lisätietoja ja ilmoittautumiset 11.10. mennessä täällä.

HTC-VIVE-VIRTUAALILASIT KÄYTETTÄVISSÄ ma 15.10. klo 15-19 Alahärmän kirjastolla ja ti 16.10. klo 15-19 Kauhavan pääkirjastolla.

MA-PE 15.-19.10. VÄRKKÄYSTILA AVOINNA KAUHAVAN PÄÄKIRJASTOLLA
Avoinna ma klo 12-16, ti klo 12-18.30, ke klo 12-16, to klo 12-17.30 ja pe klo 12.30-16.30. Värkkäystila on yhteisöllisen tekemisen ja oppimisen paikka, jossa voi toteuttaa omia ideoitaan ja oppia uusia taitoja. Pääset tutustumaan ja käyttämään esimerkiksi 3D-tulostinta, pinssikonetta, piirtopöytää, kuvioleikkuria ja pikakameraa.

MA 15.10. MYKKÄELOKUVANÄYTÖS ”Jääkärin morsian”, Y-kino
Suomen jääkärimuseo esittää "Jääkärin morsian" -mykkäelokuvan vuodelta 1931. Näytökset klo 13, 15 ja 19. Liput 5 euroa. Samalla lipulla loka-marraskuussa vapaa pääsy Suomen jääkärimuseoon.

MA-TO 15.-18.10. AIJJOOS-HARAVOINTIKAMPANJA
Lisätiedot ja ilmoittautumiset täältä. Haravoinnin palkintona huikea yö elokuvateatterissa.Yli 13-vuotiaille. Järj. Kauhavan nuorisopalvelut ja AIJJOOS-toiminta

TI 16.10. LASTEN TAIDEPÄIVÄ, Häjyylyperinteen keskus, Alahärmä. Lasten taidepäivä alakouluikäisille. Päivän aikana päästään kokeilemaan kuvataiteen eri tekniikoita ja nauttimaan syksyisen luonnon kauneudesta. Taidepäivän teemana on Syksy ja eläimet. Taidepäivä toteutetaan yhteistyössä Härmänmaan 4H-yhdistyksen kanssa. Ilmoittautumiset ja lisätiedot täällä.

TI 16.10. klo 11-16 VAPAA PÄÄSY SUOMEN JÄÄKÄRIMUSEOON
Opastetut kierrokset klo 11 ja 13. Klo 14 "Elokuvaklubi", jossa keskustellaan Jääkärin morsian -elokuvasta. Erillinen kahvimaksu.

TI 16.10. JÄÄKIEKON OTTELUMATKA JYVÄSKYLÄÄN seuraamaan CHL-ottelua JYP – HC Lugano. Lisätietoja ja ilmoittautumiset 11.10. mennessä täällä.
Satupaiva logo
TO 18.10. klo 9.30-12.00 SATUPÄIVÄN TAPAHTUMA ”Metsän eläimet”, Kauhavan pääkirjasto. Osallistu omaan tahtiin kuvataidetyöpajaan Galleria Kaaressa, kädentaitotyöpajaan Kauhavan puukko- ja tekstiilimuseossa ja seuraa mm. 3D-tulostusta kirjaston värkkäystilassa. Klo 9.30 ja 11.30 on luvassa satu- ja lastenlauluhetki pääkirjastossa. Satupäivän järjestävät Kauhavan kirjasto-, kulttuuri- ja museopalvelut.

TO 18.10. klo 10.30 SATUTUOKIO, Alahärmän kirjasto

TO 18.10 NUORISOTILOJEN VÄLINEN PAINTBALL-BATTLE
Lisätiedot ja ilmoittautumiset täällä. Mukaan mahtuu 1 joukkue (5hlö) / nuorisotila. Hinta 10 € / hlö sis. matkat, varusteet, välipalan ja vakuutuksen. Yli 13-vuotiaille. Voittajajoukkueelle palkintona
omalle nuorisotilalle uusia kalusteita 200 eurolla. Voittajajoukkue valitsee palkinnon yhdessä nuorisoohjaajan kanssa. Huom. Nuorisotila Sauman joukkue jo täynnä. Järj. Kauhavan nuorisopalvelut ja ENT.

TO 18.10. klo 15 ILMAINEN OPASTUS Kauhavan puukko- ja tekstiilimuseolla

PE 19.10. klo 8-21 2 EUROLLA UIMAAN Lapuan Virkistysuimala Sateenkaareen Uintimahdollisuus klo 8-21 (kassa sulkeutuu klo 20). Kirjoita nimesi kassalla olevaan listaan.

PE 19.10 KOKO PERHEEN RETKI SÄRKÄNNIEMEN Karmivaan karnevaaliin
Alle 11-vuotiaat ainoastaan huoltajan seurassa. Retken hinta 25€/hlö sis. matkat, rannekkeen ja vakuutuksen. Lisätiedot ja ilmoittautumiset täällä.

LA 20.10 klo 18-22 LASTEN LUMIHOHTOBAILUT, Alahärmän lukion sali
Vapaa pääsy. Luvassa mm. lumikone, saippuakuplakone, valoshow, uv-kasvomaalauksia, kioski, dj. Järj. Kauhavan nuorisopalvelut ja NUVA

TAIDEGALLERIA KAARESSA lokakuussa valokuvaaja Uzi Varonin teoksia, joissa vangitaan sama taika ja henki kuin vanhoissa antiikkisissa maalauksissa. Taidegalleria Kaari on avoinna Kauhavan pääkirjaston aukioloaikoina.

Kauhavan elämänlaatupalveluihin kuuluvat kirjasto-, kulttuuri- ja liikuntapalvelut, musiikkiopisto, museopalvelut, etsivä nuorisotyö ja nuorisopalvelut.

Palaa otsikoihinTämä sivusto käyttää evästeitä sivuston käyttöä koskevien tietojen keräämiseksi. Kun käytät tätä sivustoa, hyväksyt evästeiden käytön.
Sulje

Evästekäytännöt

Tätä sivustoa käyttämällä hyväksyt, että voimme asettaa evästeitä tietokoneellesi tai mobiililaitteeseesi.

1. Mitä evästeet ovat?

Evästeet ovat pieniä datatiedostoja, jotka siirtyvät tietokoneellesi, kun otat yhteyden johonkin verkkosivustoon. Evästeet tallentuvat selaimen käyttämien tiedostojen yhteyteen.

Lisätietoa evästeistä saat sivulta www.aboutcookies.org.

2. Miksi evästeitä käytetään?

Evästeet tunnistavat tietokoneesi, kun tulet sivustolle uudelleen. Ne muistavat myös sivustolla aikaisemmin tekemäsi valinnat ja parantavat siten sivuston käyttökokemusta. Evästeiden avulla pystyy esimerkiksi tunnistamaan käyttäjän laitteet sekä mukauttamaan mahdollisia mainoksia sivuilla sekä mahdollisissa muissa palveluissa.

3. Mitä evästeitä käytetään?

Jotkin evästeet ovat sivustomme teknisen toiminnan ja käytön vuoksi välttämättömiä. Nämä evästeet eivät kerää käyttäjästä tietoa, jota voitaisiin hyödyntää markkinoinnissa tai muistamaan käyttäjän valitsemia sivustoja.

Suorituskykyä mittaavat evästeemme keräävät tietoa siitä, miten käyttäjät käyttävät verkkosivujamme (esim. eniten käytetyt sivut, mahdolliset virheviestit). Nämä evästeet eivät kerää käyttäjistä tunnistettavia tietoja, vaan ne ovat anonyymejä ja niitä käytetään ainoastaan parantamaan nettisivujen toimivuutta.

Sivuilla olevat kolmansien osapuolten liitännäispalvelut (esim. mainokset, YouTube-videot, Google-tilastointi tai Facebook-liitännäiset) saattavat tallentaa käyttäjän tunnistamiseen käytettävää tietoa, mihin emme valitettavasti voi vaikuttaa. Jos haluat estää niitä seuraamasta liikkumistasi verkossa, voit kytkeä ns. kolmannen osapuolen evästeet pois käytöstä selaimesi asetuksista. Ohjeet löydät selaimesi ohjesivuilta.

Sivuillamme saattaa olla myös painikkeita, jotka helpottavat sisällön jakamista eri verkkoviestintäympäristöihin ja sosiaaliseen mediaan. Jos käytät näitä painikkeita, valitsemaltasi palvelulta voidaan asettaa eväste päätelaitteellesi. Nämä evästeet eivät ole hallinnassamme. Lisätietoja kolmannen osapuolen evästeiden käytöstä saat kyseisen osapuolen verkkosivulta.

4. Evästeiden hallinta ja estäminen

Jos et halua vastaanottaa evästeitä, voit muuttaa Internet-selaimesi asetuksia niin, että saat ilmoituksen aina kun evästeitä ollaan lähettämässä tietokoneellesi. Vaihtoehtoisesti voit estää evästeiden käytön kokonaan. Evästeiden käyttöä voi rajoittaa tai sen voi estää Internet-selaimen kautta (katso tarkemmat tiedot selaimen ohjeista).

Jos estät evästeiden tallennuksen tai poistat ne käytöstä, jotkin verkkosivujemme toiminnoista eivät välttämättä toimi oikein.

Sulje